چاپ        ارسال به دوست

برگزاری دو سخنرانی با عناوین تازه در دانشکده

برگزاری دو سخنرانی با عناوین تازه در دانشکده

 

برگزاری دو سخنرانی جدید با عنوان آنتروپومتری و انسان شناسی پزشکی قانونی

 

 

به گزارش روابط عمومی دانشکده علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه مازندران، در هفته پژوهش و فناوری امسال سخنرانی های علمی با موضوعاتی جدید و نخستین بار در این دانشگاه روبروه بوده ایم که مورد استقبال  علاقمندان قرار گرفت.

در این میان دو سخنرانی ذیل از جمله موضوعاتی است که برای نخستین بار در این دانشگاه  به آن پرداخته شده است.


 

 1 - خلاصه گزارش ارائه سخنرانی‌ با موضوع آنتروپومتری

دانشگاه مازندران

سخنران : دکتر کوهیار محسن پور

 

 

با توجه به کمتر شناخته شده بودن زیر شاخه‌های علم انسان شناسی‌ در ایران، آنتروپومتری به عنوان یک ابزار مطالعه در انسان شناسی‌ زیستی‌ مورد بحث قرار گرفت. در ابتدا تاریخچه مختصر این علم با تاکید بر اینکه استفاده از این تکنینک منحصراً در اختیار انسان شناسان اواخر قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ بوده نکاتی‌ در رابطه با اهمیت یافتن آن در علوم دیگر در دهه‌های ۴۰ و ۵۰ میلادی ذکر شد، نیز به چندین مطالعه ی گسترده در دهه ۴۰ در ایران و مطالعات اخیر انتروپومتریکی کاربردی در ایران اشاره گردید. سپس تعریفی‌ کوتاه از انواع مطالعات انتروپومتریکی استاتیک و دینامیک ارائه گردید و مختصری از کاربرد آمار و برخی‌ نرم افزار‌های موجود ذکر شد. در بخش‌های دیگر به معرفی‌ ابزار آنتروپومتری پرداخته و برخی‌ از اندازه گیری‌های پایه و مهم به اختصار شرح داده شد. از دیگر موضوعات مطرح شده کاربرد مطالعات انتروپومتریکی در طراحی، ارگونومی، علوم ورزشی و نیز مطالعات اخیر انسان شناسان در تغذیه و رشد است. و در نهایت چندین نمونه مطالعه و مثال هایی ملموس از کاربرد این علم در سطح جامعه چه در ایران و چه در کشور‌های دیگر توسط انسان شناسان ذکر گردید.

 

 

2 -  گزارش سخنرانی‌ علمی‌ با موضوع انسان شناسی‌ پزشکی‌ قانونی

 

دانشگاه مازندران

سخنران: دکتر سمیه سالاری

 

علم انسان شناسی‌ پزشکی‌ قانونی/حقوقی یکی از رشته های مهم و کاربردی انسان شناسی زیستی است که به مطالعه اسکلت واستخوان های انسان به منظور تعیین هویت ،سن،جنس،نژاد ودلایل مرگ آن و نیز کاربرد دانش انسان شناسی در حل مسائل قانونی و جنایی می پردازد. در بخش ابتدایی سخنرانی‌ به تاریخچه این علم و آکادمیک شدن آن به عنوان یک رشته مستقل دانشگاهی و اختصاص بخشی مستقل در پلیس ایالات متحده به تحقیقات انسان شناسی‌ پزشکی‌ قانونی پرداخته شد. ابزار و روش‌های موجود و اخیر این علم و ارتباط با سایر رشته ها از موضوعات دیگر مطرح شده در این نشست بوده و حاضرین با مراحل کار یک متخصص در این زمینه از ابتدای حضور در صحنه جرم و تهیه نقشه - مپینگ- تا بررسی بقایای استخوانی و یا جسد و تکنیک‌های تشخیص جنسیت، سن، دلیل مرگ و ارائه گزارش به مراجع قانونی‌ آشنا شدند. در بخش دیگر به اختصار توضیحاتی در رابطه با اهمیت استخوان شناسی‌ در انسان شناسی‌ پزشکی‌ قانونی‌ مطرح شد و به اهمیت و نقش استخوان‌های جمجمه و لگن در تعیین جنسیت و نیز دندان‌ها در تعیین سن با نشان دادن اسلاید‌های مربوط و ذکر جزئیاتی در هر بخش اشاره گردید.


 


 


 

 

 

١٣:٢٠ - 1396/09/25    /    شماره : ١٥٦٢٢    /    تعداد نمایش : ١١٢٦