چاپ        ارسال به دوست

به همت انجمن علمی علوم اجتماعی دانشگاه مازندران

سمیناراز مشهد سر تا بابلسر در دانشکده علوم انسانی و اجتماعی برگزار شد

    سمینار از مشهد سر تا بابلسر با سخنرانی دکترمینو صدیقی کسمایی و دکترمحمود شارع پور استاد جامعه شناسی دانشگاه مازندران با استقبال دانشجویان و علاقمندان در سالن آمفی تئاتر دانشکده علوم انسانی و اجتماعی برگزار شد.

 

    به گزارش روابط عمومی دانشکده علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه مازندران نشست "از مشهدسر تا بابلسر: سیر تاریخی شهر بابلسر" با سخنرانی دکتر محمود شارع پور و مینو صدیقی کسمایی برگزار شد.

   در این نشست خانم صدیقی کسمایی به ارائه بخشی از یافته هایی پرداخت که به تازگی برای رساله دکترای خود در رشته جامعه شناسی دانشگاه تهران تحت راهنمایی دکتر تقی آزاد ارمکی و مشاوره دکتر شارع پور و دکتر کلانتری گردآوری و تدوین کرده است.

   نشست، در ابتدا با سخنرانی دکتر شارع پور در خصوص مسائل و مشکلات شهرهای امروزی و لزوم مطالعات تاریخی شهری و اهمیت تاریخ فضای شهری آغاز شد، سپس خانم صدیقی کسمایی تاریخ فضای بابلسر را ذیل هفت دوره‌ی  تاریخی (از قاجار تا انتهای پهلوی دوم) بیان کردند. در هر دوره بر فضاهای فیزیکی، سیاست های اقتصادی حول نهادهای عمده اقتصادی، و نیروهای اجتماعی جامعه پرداخته شد.

   اهمیت این بررسی در بینش و روشی بود که در مطالعه تاریخ فضا لحاظ شده بود، استفاده از تاریخ شفاهی و اسناد محلی و خرد و ترکیب آن با تاریخ کلان ملی و بین المللی، و تفسیر تغییرات ورای توانایی ها و عاملیت یک فرد (شخص رضاشاه) که غالبا در بحث و بررسی غیر جامعه شناسانه فضا بدان پرداخته می شود، از نقاط قابل توجه این ارائه بود.

    دکترمحمود شارع پور استاد جامعه شناسی دانشگاه مازندران  به ارائه اطلاعات بسیار ارزشمندی در خصوص تاریخچه دانشگاه مازندران دردوره پهلوی دوم  پرداختند.

 
٠٨:٥٢ - 1396/09/29    /    شماره : ١٥٦٦٨    /    تعداد نمایش : ١٥٤٠